اخبار گمرک و اقتصاد ۴۰ درصد محموله های ورودی به کشور بازرسی فیزیکی می شوند

۴۰ درصد محموله های ورودی به کشور بازرسی فیزیکی می شوند

0 0
۴۰ درصد محموله های ورودی به کشور بازرسی فیزیکی می شوند

سرپرست دفتر فناوری اطلاعات و ارتباطات گمرک ایران در برنامه گفت و گوی ویژه خبری با اشاره به بحث تسهیل تجارت بیان داشت: هم اکنون، دنیا به سمتی می رود که با بحث مدیریت ریسک، بحث تسهیل تجارت را مد نظر قرار می دهد؛ در این راستا هم اکنون در حال حاضر ، ۴۰ درصد محموله های ورودی به کشور بازرسی فیزیکی می شوند .اشاره سرپرست دفتر فناوری اطلاعات و ارتباطات به تازه ترین تحلیل داده هاواطلاعات به روز شده ای از وضعیت کنترل های گمرکی در گمرکات سراسر کشور بود.

خیالی، سرپرست دفتر فناوری اطلاعات و ارتباطات گمرک ایران در بخش دیگری از این گفت وگو افزود: سامانه های گمرک و پنجره واحد تجارت فرامرزی با هدف مکانیزاسیون تمامی رویه های گمرکی شکل گرفته است به طوری که تبادل اطلاعات الکترونیک و تعامل با سایر سازمان ها را پوشش می دهد، سامانه جامع تجارت نیز به تبادل اطلاعات با سامانه های سایر دستگاه ها می پردازد.

وی با بیان اینکه، سامانه جامع تجارت فرایندهای رصد کالا را در داخل کشور بررسی می کند، ادامه داد: سامانه جامع تجارت به تبادل اطلاعات با سامانه های سایر دستگاه ها می پردازد.

سرپرست دفتر فناوری اطلاعات و ارتباطات گمرک ایران تصریح کرد: وقتی کالایی وارد کشور می شود سامانه جامع تجارت سایر دستگاه ها را به یکدیگر متصل می کند.

خیالی عنوان کرد: سازمان گمرک دو مسئولیت مهم تسهیل تجارت و کنترل و نظارت بر ورود و خروج کالاها را بر عهده دارد.

وی افزود: در بحث کنترل و نظارت بر ورود و خروج کالا ها طبیعی است که اگر بخواهیم تمام محموله هایی که وارد کشور می شوند را از طریق دستگاه های ایکس ری مورد بازرسی قرار دهیم در روز تنها چند دستگاه کانتینر را می توانیم بازرسی کنیم.

خیالی تصریح کرد: در حال حاضر گمرکات مهم و عمده ما مجهز به تجهیزات بازرسی هستند .

در این برنامه ، خیالی سرپرست دفتر فناوری اطلاعات و ارتباطات گمرک کشور در خصوص مشکل گمرک با سازمان بنادر کشور نیز عنوان کرد: توانسته ایم ، تبادل اطلاعات را به صورت بر خط داشته باشیم و در این تعامل، قبض انبارها، را به صورت مکانیزه دریافت می کنیم تا با قفل این قبض ها، اظهار مجدد روی یک شماره قبض انبار اتفاق نیفتد.

سه سال است که هیچ اطلاعاتی از پرونده های قاچاق نداریم

مدیر کل برنامه ریزی و نظارت ستاد مبارزه با قاچاق کالا در ادامه برنامه با اشاره به سامانه پرونده قاچاق در حوزه قوه قضائیه(سازمان تعزیرات) اظهار داشت: این سامانه هنوز استقرار نیافته است، لذا سه سال است که هیچ اطلاعاتی در خصوص پرونده های قاچاق در حوزه قوه قضائیه(سازمان تعزیرات) نداریم.

زارعی، مدیر کل برنامه ریزی و نظارت ستاد مبارزه با قاچاق کالا در در پاسخ به سوال مجری برنامه پیرامون سامانه جامع تجارت گفت: این سامانه شناسایی و مبارزه با قاچاق کالا در کنار سامانه جامع تجارت به ایفای نقش خود می پردازد.

وی با اشاره به سامانه های جامع انبار و مراکز نگهداری کالا در حوزه مناطق آزاد و ویژه اقتصادی افزود: مقرر شده است تا این سامانه در مناطق ویژه استقرار کامل پیدا کند.

زارعی با اشاره به سامانه ارزی و زیر سامانه های حوزه بانک مرکزی بیان کرد: باید بتوانیم منابع مالی به وجود آورنده قاچاق را جلوگیری کنیم.

وی با اشاره به اینکه، جلسات متعددی برگزار کردیم تا بتوانیم ارز حاصل از صادرات را شفاف کنیمٰ ادامه داد: مقدمات سامانه مدیریت تعهدات ارزی انجام شده است.

مدیر کل برنامه ریزی و نظارت ستاد مبارزه با قاچاق کالا با اشاره به اینکه، حدود61 فصل از 98 فصل کتاب تعرفه در حوزه ثبت سفارش، عملیات ارزي و اخذ مجوز های ورود به گمرک است خاطرنشان کرد: 75 درصد از حجم واردات از طریق سامانه تجارت انجام نشده بلکه احتمالا75 درصد ارزش کالاهای ثبت سفارش شده است.

وی با اشاره به اینکه، در بحث شناسه کالا و رهگیری سامانه استقرار پیدا کرده است عنوان کرد: البته در مورد شناسه رهگیری طرح با کندی پیش رفته است.

زارعی مدیر کل برنامه ریزی و نظارت ستاد مبارزه با قاچاق کالا نیز در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اینکه حجم قاچاق در کشور کاهش و میزان کشفیات قاچاق و وصول جرایم در این حوزه افزایش پیدا کرده که این به معنی وجود اراده در امر مبارزه با قاچاق کالاست.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
ارسال دیدگاه
5 + 6 =
Loader
دیدگاه ها (0)
هنوز دیدگاهی ثبت نشده است.